Nasi partnerzy

 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Instal-mont
 • Autokompleks
 • image

Fotoreportaże

 • Młodzież ZSP w Czchowie w ramach projektu Ze sztuką za pan brat, realizowanego przez Stowarzyszenie Iskierka Nadziei, pomalują ściany u chorych w ZOL-u - fot.red.Joanna Dębiec
 • Aranżacja wzgórza zamkowego i Grodziska w Czchowie - od 5. do 15. września 2018 - fot.red. Joanna Dębiec
 • Akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie - Narodowe Czytanie
 • Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze '2018 w Tymowej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Rozpoczęcie roku Szkoły Muzycznej z Domosławic i finał projektu polsko-ukraińskiego - koncert w Łososinie Dolnej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Archiwum

Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie w nowej oprawie

red. Joanna Dębiec.

Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie w nowej oprawieKażdy odwiedzający czchowską Miejską Bibliotekę Publiczną na bieżąco wie, że wiele się w jej wyglądzie ostatnio zmieniło. Wspominaliśmy o pracach remontowych, wymianie posadzek i odświeżaniu ścian, co oczywiście wymagało usunięcia z pomieszczeń biblioteki z czytelnią całości księgozbioru, liczącego ponad 20 tys. książek (pierwszy tak generalny remont po blisko 40. latach funkcjonowania tu Biblioteki), w które się włączyli wszyscy pracownicy biblioteki; jednak nie można nie wspomnieć o dodatkowej artystycznej oprawie, jaką zyskała placówka. Dzisiaj Miejska Biblioteka Publiczna ma wspaniały kącik dla najmłodszych Czytelników i gości Biblioteki, zaprasza przyjaźnie ilustracjami z różnych książek i bajek...

O akcji głośnego czytania "Wesela" Wyspiańskiego na czchowskim rynku

red. Joanna Dębiec.

O akcji głośnego czytania O akcji głośnego czytania Wspominaliśmy już o ogólnopolskiej akcji narodowego czytania Wyspiańskiego, pod honorowykm patronatem pary prezydenckiej, w którą włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna organizując dla mieszkańców Czchowa głośne czytanie na rynku. Do tematu oraz samej symboliki utworu wprowadziła słuchaczy kierownik Biblioteki Rozalia Krakowska. Wybrane fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego czytali po mistrzowsku na zmianę: Tadeusz Płachta - zastępca burmistrza, Teresa Kasińska, Teresa Turek oraz Joanna Dębiec - redaktor "Czasu Czchowa".

Echa Gminny Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Czchowie, w deszczu...

red. Joanna Dębiec.

Tegoroczne Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze miały miejsce na czchowskim stadionie w ostatnie niedzielne popołudnie. Niestety pogoda jakoś nie dopisuje na zawodach OSP organizowanych na czchowskim stadionie, po raz drugi w tym miejscu i po raz drugi w deszczu. Może dla podkreślenia poświęcenia, jakie towarzyszy codziennej służbie strażakom ochotnikom - oni niezależnie od pogody i trudnych warunków terenu, niebezpieczeństwa, zagrożenia życia - biegną do pomocy na dźwięk syreny, by pomóc ratować mienie i życie ludzkie. Dziś to już nie przygodna wiejska OSP, a niemal zawodowa straż pożarna - przeszkolona, wyposażona, często pełniąca najważniejszą rolę pomagając przy wypadkach i kataklizmach. Docenili to Ci, którzy pomimo niesprzyjającej pogody, kibicowali naszym drużynom OSP. Ze względu na deszcz odwołano bieg sztafetowy, odbyła się tylko "bojówka", wzięło w niej udział 7 drużyn OSP, w tym jedna żeńska, dodająca niezaprzeczalnie "blasku" całemu wydarzeniu. Oczywiście druhny z OSP Tworkowa były najlepsze w swojej kategorii, brawo! Uzyskały 79.60 pkt.

Wśród drużyn męskich najlepsza okazała się drużyna OSP z Jurkowa, uzyskując 49.50 pkt. i zdobywając I miejsce w Zawodach...

Nowy rok szkolny - finał pierwszego tygodnia nauki

red. Joanna Dębiec.

Nowy rok szkolny - finał pierwszego tygodnia naukiNowy rok szkolny - finał pierwszego tygodnia naukiOd poniedziałku trwa nowy rok szkolny, zresztą i pogoda już nam przypomina, że lato tego roku się kończy... Towarzyszyliśmy uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w publicznym Gimnazjum w Czchowie - to niejako historyczne wydarzenie, gdyż ostatni rok szkolny właśnie w tym miejscu będzie funkcjonowało gimnazjum, od przyszłego roku od września młodzież czchowska będzie uczęszczała do 8-letniej Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej 1 w Czchowie, przy wjeździe do rynku. Publiczne Gimnazjum w Czchowie ulegnie wygaszeniu. To spore zmiany, które objęły całą Polskę, pozostałe gimnazja w gminie, funkcjonujące wraz ze szkołami podstawowymi jako Zespoły Szkół zostają wcielone do Szkół Podstawowych jako oddziały gimnazjalne. Cóż, to trudny, pełen zmian i nowych wyzwań czas - zarówno dla nauczycieli, dyrektorów szkół, jak i samych uczniów, również dla samorządu, który musi sprostać wymaganiom, jakie narzuca realizacja nowej reformy edukacji.

Najbliższe wydarzenia w gminie Czchów i powiecie

red. Joanna Dębiec.

Najbliższe wydarzenia w gminie Czchów i powiecieNajbliższe wydarzenia w gminie Czchów i powiecieW najbliższą sobotę 2. września zapraszamy na czchowski rynek! O godz. 11.00 rozpocznie się głośne czytanie w ramach ogólnopolskiej akcji narodowego czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego - warto przyjść, posłuchać tego patriotycznego i wymownego utworu, dowiedzieć się więcej o autorze...

Akcję organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie. Zapraszamy!

***

Najbliższe wydarzenia w gminie Czchów i powiecie3. września od godz. 15.00 na stadionie sportowym w Czchowie - na przeciw szpitala, odbywać się będą Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Rywalizować ze sobą będzie 6 jednostek OSP z gminy Czchów. Zawody obejmą bieg sztafetowy oraz "bojówkę". Dla uczestników oraz gości - kiełbaski z grilla i wyśmienita grochówka.

Przyjdźmy pokibicować naszym dzielnym strażakom ochotnikom, doceniając ich nieocenioną rolę w życiu społecznym całego regionu.

Zapraszamy!

***

Najbliższe wydarzenia w gminie Czchów i powiecie7-9. września 2017 roku odbędzie się 6 Rajd Polski Historyczny, którego trasa 9. września będzie przebiegać przez czchowski rynek. Tu przed 10.00 będzie można podczas blisko 2-godzinnej przerwy obejrzeć zgłoszone do Rajdu zabytkowe, często stylowe samochody, sfotografować, porozmawiać z właścicielami, pasjonatami, ciekawymi ludźmi o ich zainteresowaniach. Zapraszamy do Czchowa! Obok szczegółowy program wydarzenia, w które włącza się gm. Czchów.

***

Najbliższe wydarzenia w gminie Czchów i powiecieW dniach 8-10. września również na Kąpielisku "Chorwacja" w Jurkowie fani motoryzacji będą mieli pełno atrakcji. Tu odbędzie się I Ogólnopolski zlot fanów marki Skoda "SKODOMANIA", wydarzenie obejmujemy patronatem medialnym, więc na pewno będziemy towarzyszyć i temu wydarzeniu. Zachęcamy do wzięcia w nim udziału.

Po rozwinięciu - szczegółowy program zlotu.

***

Najbliższe wydarzenia w gminie Czchów i powiecieRównież weekend 8-10. września jest bogaty w wydarzenia kulturalne w ramach obchodów 150-lecia Powiatu Brzeskiego. Warto wspomnieć, że już w piątek jest planowana uroczysta Sesja okolicznościowa, która odbędzie się w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku, połączona z Konferencją naukową na temat historii Powiatu Brzeskiego - początek godz. 11.00. Drugi dzień to Sportowy Powiat Brzeski i turnieje oraz zawody sportowe na terenie całego powiatu (również w Czchowie na hali sportowej - szczegóły www.sportowiec.net). Trzeci dzień obchodów jest zaplanowany artystycznie - na scenie głównej na Palcu Kazimierza Wielkiego w Brzesku - od godz. 15.00 pokazy taneczne, koncerty, podsumowania konkursów. Gwiazda wieczoru Ania Wyszkoni wystąpi o godz. 20.00.

Warto skorzystać z atrakcji proponowanych przez Organizatorów, a przede wszystkim wziąć udział w historycznym wydarzeniu, dotyczącym naszego regionu.

Echa Dożynek w Gminie Czchów - Tworkowa '2017

red. Joanna Dębiec.

Echa Dożynek w Gminie Czchów - Tworkowa '2017Za nami piękna uroczystość dożynkowa w gminie Czchów. Tegoroczne Gminne Dożynki odbyły się 27 sierpnia w Tworkowej. W przygotowania do uroczystości włączyli się niemal wszyscy mieszkańcy Tworkowej z sołtysem Henrykiem Włodarczykiem na czele. Prace organizacyjne rozpoczęły się kilka tygodni wcześniej, a w tygodniu przed Świętem Rolników osiągnęły zenit. Na spotkania, próby, przygotowywanie sceny, dekoracji, miejsc do biesiady i poczęstunku, mieszkańcy poświęcili sporo czasu, aby w dzień dożynek wszyscy goście, rolnicy i mieszkańcy gminy Czchów zostali przyjęci z jak największą godnością przyjęci.

            Od kilku lat podczas dożynek pogoda płatała figle, tak też w tym roku nie oszczędziła nam nerwów. Co jakiś czas padał deszcz i zbierało się na burzę, ale podczas święta – dzięki Bogu – świeciło słońce, a chmury, które pojawiały się na horyzoncie, rozganiał wiatr. Żniwa są ukoronowaniem całorocznej pracy rolnika, toteż po tym najgorętszym okresie robót polowych następuje czas radości i zabaw. Plony zawdzięczamy nie tylko własnej pracy, ale i błogosławieństwu Bożemu, które tej pracy towarzyszyło. Dlatego też Gminne Dożynki rozpoczęły się udziałem w dziękczynnej mszy świętej w kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Tworkowej, którą celebrował i kazanie wygłosił Dziekan Dekanatu Czchowskiego ks. Ryszard Biernat. Następnie korowód dożynkowy prowadzony przez Strażacką Orkiestrę Dętą ze Złotej pod kierunkiem kapelmistrza Eugeniusza Grzanki wraz z grupami dożynkowymi, władzami samorządowymi i zaproszonymi gośćmi, udał się na plac rekreacyjno-sportowy przy Zespole Szkół w Tworkowej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie nieczynna do 22. sierpnia

red. Joanna Dębiec.

Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie nieczynna do 22. sierpniaMiejska Biblioteka Publiczna w Czchowie nieczynna do 22. sierpniaW sierpniu pomieszczenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie przechodzą gruntowny remont. Zostały wymienione posadzki i odświeżone ściany; a biorąc pod uwagę ogromny, przez wiele lat gromadzony księgozbiór - najwięcej ciężkiej pracy wykonały panie bibliotekarki, żeby po ponad dwóch tygodniach remontów, książki wróciły bezpiecznie na swoje miejsca, opisane regały i działy. A przy tym, by Czytelnicy mogli jak najszybciej z nich korzystać. Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie nieczynna do 22. sierpniaMiejska Biblioteka Publiczna w Czchowie nieczynna do 22. sierpniaWarto wspomnieć, że to pierwszy kapitalny remont od 40. lat w tym miejscu. Dlatego prosimy o zrozumienie i cierpliwość do 22. sierpnia. Po tym czasie zapraszamy do pięknie odświeżonej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie ponownie. W tym samym czasie nie jest czynna również redakcja, włączając się w prace organizacyjne.

Dni Czchowa i tegoroczna Akcja Biblioteki

red. Joanna Dębiec.

Za nami Dni Czchowa, za nami mnóstwo atrakcji i wrażeń. Na podsumowania całości będzie jeszcze czas, tym bardziej, że chcielibyśmy artykułem na łamach Czasu Czchowa (wersji papierowej) podziękować wszystkim i opisać również konteksty zabaw i konkursów towarzyszących Dniom Czchowa. Póki co, zapraszamy do obejrzenia naszych fotoreportaży z każdego dnia osobno.

Natomiast warto już dziś podsumować Akcję "Kup Książkę dla Biblioteki", organizowaną podczas Dni Czchowa już po raz 14. Od lat to wydarzenie skupia przy stoisku Biblioteki i na czchowskim rynku mnóstwo Czytelników, mieszkańców gminy Czchów i gości z zewnątrz, którzy doceniają tę ciekawą inicjatywę pozyskiwania nowych książek do księgozbioru naszych bibliotek połączoną z loterią, a w tym roku, jak się okazuje - nawet aukcją na rzecz niepełnosprawnej Ani. W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie otrzymała 236 nowych książek, zakupionych i przekazanych przez uczestników Akcji "Kup Książkę dla Biblioteki", czyli całą przygotowaną na Akcję pulę. Dziękujemy za udział w Akcji.

Dni Czchowa i Akcja "Kup książkę dla Biblioteki" - zapraszamy!

red. Joanna Dębiec.

Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie jest organizatorem Akcji „Kup książkę dla biblioteki” podczas tegorocznych Dni Czchowa. Odbędzie się w niedzielę, 30 lipca w godz. od 16.00 do 19.00, jako jedna z wielu atrakcji tej uroczystości. Panie bibliotekarki na specjalnie oznakowanym stoisku na Rynku w Czchowie będą prowadziły akcję już po raz 14. Celem akcji jest zakup książki przydatnej w danej bibliotece oraz wzbogacenie oferty wydawniczej. Akcja przekazywania zakupionych książek bibliotece daje możliwość uczestniczenia samych Czytelników w powiększaniu zasobów biblioteki, która służy pokoleniom. Regulamin akcji polega na tym, że osoba kupująca książkę przekazuje ją do biblioteki, a w zamian za to otrzymuje los do loterii fantowej. W związku ze zmieniającymi  się przepisami co do prowadzenia loterii fantowych, w tym roku co drugi los w loterii fantowej wygrywa, ale za to wszyscy, którzy zakupią i przekażą do biblioteki książkę, wezmą udział w losowaniu nagród głównych.

Już za chwilę Dni Czchowa - mamy sporo atrakcji

red. Joanna Dębiec.

Z okazji zbliżających się Dni Czchowa zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w grze miejskiej – plenerowej „Poszukiwanie skarbu w Czchowie” (w programie Dni Czchowa - sobota, godz. 16.00, start pod fontanną na rynku w Czchowie). W ubiegłym roku do zabawy zgłosiły się cztery rodziny, w tym dwie połączyły swoje siły startując jako jedna drużyna. Było świetnie! Dlatego tegoroczne Dni Czchowa rozpoczynamy od zaproszenia Państwa do udziału w II edycji tej pełnej atrakcji gry miejskiej. Na starcie udzielimy wskazówek i rozdamy karty podróżnika. Na uczestników gry czekają cenne nagrody oraz wielki skarb do odkrycia! Uwaga! Osoby niepełnoletnie biorące udział w Grze Miejskiej muszą być pod opieką osoby pełnoletniej.

Zgłoszenie można przesłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub podać telefonicznie: 14/ 68 43 188.

Wyjątkowy Piknik rodzinny i koncert Marka Piekarczyka w Piaskach-Drużkowie

red. Joanna Dębiec.

Wyjątkowy Piknik rodzinny i koncert Marka Piekarczyka w Piaskach-DrużkowieByło pięknie! W niedzielę odbył się piknik rodzinny w Piaskach-Drużkowie (jedyna miejscowość po drugiej stronie Dunajca, a jeszcze w gminie Czchów) przy Harcówce - świetnie wykorzystane środki z Budżetu Województwa Małopolskiego w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Genialny i niebanalny Marek Piekarczyk, piękne polskie utwory, mądre słowa, dużo ciepła, spontaniczności… Było prawdziwie i sentymentalnie... Dodatkowo ciekawe pokazy indyjskich strojów, trochę wiedzy kulturowej i pokaz mody, a na placu obozowym na terenie Harcówki - strzelanie z łuku pod okiem prawdziwych traperów, zabawy indiańskie prowadzone przez p. Matlak, na co dzień właścicielkę niesamowitej Osady indiańskiej "Szalony Koń" na wzgórzach Piasków-Drużkowa. W innej części odbywały się tańce, konkursy, pokaz udzielania pierwszej pomocy, ścianki wspinaczkowe, trampoliny z linami, dmuchane zjeżdżalnie, grille, a w samej Harcówce domowe pierogi i inne specjały naszej kuchni. Na koniec dancing... Nawet ulewa nie mogła przeszkodzić takim atrakcjom... brawo Piaski-Drużków i ludzie z inicjatywą! Dziś na stronie - fotoreportaż redakcyjny z wydarzenia.

Warto podkreślić, że w ramach projektu „Tak wiele do odkrycia. Małopolska”, z którego został sfinansowany Piknik rodzinny - Piaski-Drużków, zostanie zorganizowanych jeszcze szereg działań promocyjno-kulturalnych...