Nasi partnerzy

 • Instal-mont
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Autokompleks

Fotoreportaże

 • Aranżacja wzgórza zamkowego na ukończeniu, powstaje szlak militarno-historyczny - połowa listopada 2018 r. - fot.red. Joanna Dębiec
 • 100 główek kapusty do szatkowania i 100 gołąbków - na 100-lecie niepodległości Polski - oryginalny pomysł Jurkowskich gospodyń ze wsparciem seniorów z Naszej Chaty - fot.red. Joanna Dębiec
 • 11 listopada 2018 w 100.rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Czchowie - fot. red. Joanna Dębiec
 • Uroczysta akademia z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Bracia Polacy znad Wisły czyli przedpremiera trzeciej już sztuki autorstwa J.J.Należytego, przygotowywanej w Czchowie przez Teatr Komedia z Krakowa (Projekt: 100 lat Radości z Niepodległości) - fot.red. Joanna Dębiec
 • Archiwum

Świąteczne akcenty - akcje i koncerty

red. Joanna Dębiec.

 Kliknij na obrazek aby obejrzeć cały reportaż.Styczeń jest miesiącem jeszcze świątecznych, bożonarodzeniowych i noworocznych przeżyć. Ośrodek Kultury organizuje koncerty i konkursy kolęd, młodzież prezentuje przedstawienia jasełkowe... Jedyna okazja przypomnieć o pięknej inicjatywie, która jest udziałem młodzieży naszej gminy, związanej z przekazywaniem Betlejemskiego Światła Pokoju... W galerii zdjęć prezentujemy fotoreportaż z Noworocznego Koncertu Kolęd i Pastoralek, który odbył się w kinie MOKSiR 15. stycznia br., 22 stycznia w kinie o godz. 14.00 będzie można obejrzeć Jasełka Betlejemskie, natomiast od 14.45 MOKSiR zaprasza na Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, w którym wystąpią dzieci do lat dziewięciu. Przyp. red.

Od 21. grudnia 2011 r. po raz kolejny grupa zuchów i harcerzy z PSP i PG Czchów wędrowała z Betlejemskim Światłem Pokoju.

W styczniu otwarcie trzech sal gimnastycznych w gminie Czchów

red. Joanna Dębiec.

W styczniu otwarcie trzech sal gimnastycznych w gminie CzchówW styczniu otwarcie trzech sal gimnastycznych w gminie Czchów

5 stycznia br. odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Złotej. Uroczystość rozpoczęła Msza św., po czym goście udali się przed budynek szkoły na oficjalne przecięcie wstęgi i odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Dziekan Stanisław Kądziołka dokonał natomiast uroczystego poświęcenia obiektu...  To wielki dzień i ważne wydarzenie dla społeczności Zespołu Szkół oraz mieszkańców Złotej. (Patrz fotoreportaż wyżej - przyp.red.) Budowa nowoczesnej hali sportowej kosztowała ponad 1.5 mln złotych (koszty za lata 2002-2011), w tym koszty kwalifikowane (inaczej koszty, które podlegają refundacji z funduszy unijnych) to 1 163 437,73 zł. Kwota dofinansowania ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosła ponad 814 tysięcy złotych.

Zima dopiero w lutym?

red. Joanna Dębiec.

Zima dopiero w lutym?Takiej jesieni jak w 2011 roku nie pamiętają najstarsi górale. No bo kto to widział, żeby w Boże Narodzenie słupek rtęci skoczył do dziewięciu stopni na plusie? Mamy nowy rok 2012, ale przełom roku nie tylko rodził wiele obaw o przyszłość w czasie zapowiadanego i przepowiadanego na wszelkie sposoby kryzysu, ale i ze względu na niespotykaną dotąd aurę. Oczekiwany śnieg jak nie spadł dotąd (poza delikatnym poprószeniem przy lekkim przymrozku), tak nie zanosi się, żeby spadł, jeszcze co najmniej do połowy stycznia. Zobaczmy, jak to wyglądało faktycznie.

Klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie podkreśla: najgorsze, że ta zima jest bardzo sucha. Gdyby nie to, że okres wegetacyjny już się skończył, mielibyśmy potężną klęskę żywiołową.

Kończy się rok

red. Joanna Dębiec.

Kończy się rokDruga połowa grudnia zwykle jest dla nas czasem "szybkim" i "zajętym". Biegamy, załatwiamy, płacimy, podsumowujemy, kończymy... Tylko nieraz, w chwilach ciszy, może oczekiwania, skłaniamy się ku refleksji, że to już koniec kolejnego roku. Czas tak szybko płynie w wirze codziennych spraw... Jedyna nadzieja, że zwolni podczas świąt. Oby, by był czas na ich przeżywanie, odpoczynek i tzw. "podładowanie akumulatorów". Mamy na ten czas dla Państwa nowy numer - świąteczny - "Czasu Czchowa". (Już jutro w kioskach wraz z kalendarzem!) Na okładce niespodzianka, Czchów w zimowej szacie - by przynajmniej tak można było poczuć magię zimowej aury, skoro natura w tym roku nam jej poskąpiła.

Co oglądamy na fotoreportażach

red. Joanna Dębiec.

Co oglądamy na fotoreportażachCo oglądamy na fotoreportażachNa fotoreportażach można obejrzeć cały kalejdoskop wydarzeń listopadowych. Jako ostatnie umieściliśmy Andrzejki, zorganizowane dla dzieci niepełnosprawnych z terenu gmin Czchów i Zakliczyn przez niedawno powstałe Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Ziemi Czchowskiej "Entuzjaści uśmiechu". Wspaniała inicjatywa, co potwierdzają uśmiechnięte twarze dzieci bawiących się i uczestniczących w specjalnie przygotowanych andrzejkowych wróżbach. Kolejne wydarzenie, które pokazaliśmy w formie fotoreportażu to Dzień Pluszowego Misia.

Jesienne klimaty

red. Joanna Dębiec.

Jesienne klimatyListopad rozpoczął się piękną polską złotą jesienią, dlatego i fotoreportaż z cmentarzy czchowskich zrobiliśmy dla Czytelników pełen słońca i jesiennych barw. Początek listopada to też ważne wydarzenia i uroczystości: Złote Gody, podsumowania konkursów, myśliwski Hubertus...Warto w kilku słowach wspomnieć o każdym z nich.

Czas zadumy i refleksji

red. Joanna Dębiec.

Czas zadumy i refleksjiWielu z nas już od ostatniego październikowego weekendu rozpoczęło odwiedzanie grobów najbliższych. Rozpoczął się czas zadumy i refleksji nad życiem i przemijaniem...

Pamiętajmy również o zachowaniu bezpieczeństwa na drogach, ruch jest wzmożony, a dodatkowo wyjeżdża w te dni wielu "niedzielnych" kierowców.

Nowy łączony numer Czasu Czchowa już w kioskach

red. Joanna Dębiec.

Nowy łączony numer Czasu Czchowa już w kioskachJuż od wczoraj w kioskach można kupić kolejny numer Czasu Czchowa. Przygotowaliśmy w nim dla Czytelników wiele ciekawych tematów w formie reportaży, wywiadów, czy felietonów. Jest opisany temat stołówek szkolnych, wywiad z Prezesem GS-u dotyczący sytuacji Spółdzielni, jest fotoreportaż pokazujący sale gimnastyczne tuż przed otwarciem, są ciekawostki historyczne i nowości, felietony-interwencje drogowe i wiele innych. Numer zawiera kolorową wkładkę z fotoreportażami z lokalnych wydarzeń: kulturalnych, szkolnych, strażackich i sportowych. Życzymy ciekawej lektury.

Weekendowe świętowanie

red. Joanna Dębiec.

Weekendowe świętowanie15 października nauczyciele mieli swoje święto, Weekendowe świętowanie

16 października natomiast

obchodzimy święto kościelne oraz polskie święto państwowe, związane z 33. rocznicą wyboru, dziś błogosławionego Jana Pawła II, na Papieża.

O każdym z nich słów kilka...

Tak głosowaliśmy - wyniki

red. Joanna Dębiec.

Tak głosowaliśmy - wyniki9 października 2011 r. w wyborach parlamentarnych wybraliśmy przedstawicieli do organów władzy ustawodawczej, jakimi są Sejm i Senat. W Gminie Czchów w  8 lokalach obwodowych komisji wyborczych do urn poszło 3 444 osób, co daje frekwencję 47,3 %.
W wyborach do Sejmu RP zdecydowanym zwycięzcą okazało się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 1605 głosów. Kolejne rezultaty uzyskały: Platforma Obywatelska – 740 głosów, Polskie  Stronnictwo Ludowe – 316 głosów, Sojusz Lewicy Demokratycznej – 169 głosów, Ruch Palikota – 151 głosów.

Jak, gdzie i kiedy głosować? Wyjaśnia PKW

red. Joanna Dębiec.

Jak, gdzie i kiedy głosować? Wyjaśnia PKWW niedzielę 9 października 2011 r. odbędą się w całej Polsce wybory parlamentarne. Podczas wyborów lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. (Na terenie gminy Czchów wyznaczono jak zwykle 8 obwodów głosowania - głównie na terenie szkół, w Piaskach Drużkowie w budynku komunalnym. Wyborca otrzyma dwie karty do głosowania - kartę białą zbroszurowaną, na której ma oddać głos na posła, oraz kartę żółtą, na której będzie głosował na kandydata na senatora w danym okręgu wyborczym. Oddajemy tylko jeden głos, ma to być krzyżyk - jeden przy nazwisku kandydata do Sejmu i jeden przy nazwisku kandydata do Senatu.

Jeżeli głosując na kandydata do Senatu wybierzemy dwie osoby, to głos będzie nieważny.
W przypadku kandydata do Sejmu, jeżeli postawimy dwa znaki na dwie osoby na tej samej liście, głos będzie ważny, ale będzie zaliczony osobie, która jest wyżej na liście kandydatów. Jeżeli wyborca się pomyli, nie ma możliwości wydania drugiej karty.

 

Czas ślubowań "pierwszaków"

red. Joanna Dębiec.

Czas ślubowań Czas ślubowań Czas ślubowań Zostać prawowitym uczniem szkoły podstawowej to nie jest, szczególnie dla pierwszoklasisty, rzecz banalna. Trzeba się trochę natrudzić, nauczyć wierszyka, piosenki, ćwiczyć wielokrotnie z całą klasą występ przygotowywany na ślubowanie, poradzić sobie z tremą... Tak, dla pierwszoklasisty ślubowanie na Ucznia Szkoły jest ważnym wydarzeniem. Dlatego gratulujemy "pierwszakom" ze Złotej, pierwszym w gminie mianowanym na Uczniów Szkoły. Następny będzie Czchów i kolejne miejscowości, bo "pierwszaki" w każdej ze szkół muszą czuć się ważne i bardzo "cenne" - teraz już nie tylko dla swoich rodziców, ale i nauczycieli, wychowawców, dyrektora, no i rówieśników. Na zdjęciach - uroczyście - "pierwszaki" ze Złotej.Czas ślubowań Czas ślubowań Czas ślubowań

Przełom września i października w gminie Czchów

red. Joanna Dębiec.

Koniec września obfitował w różnego rodzaju wydarzenia, m.in. Międzynarodowy Turniej Siatkówki, ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych, czy Święto Pieczonego Ziemniaka. Każde zdjęcie po kliknięciu przekieruje Państwa do odpowiedniego fotoreportażu, który wzbogaci opisywane wydarzenia.

Przełom września i października w gminie Czchów

Przełom września i października w gminie Czchów

Przełom września i października w gminie Czchów

W skrócie "opowiemy" o każdym z nich...

Jesienne spotkania z poezją

red. Joanna Dębiec.

Jesienne spotkania z poezją„Poezja zachowuje od zniszczenia tchnienie boskości w człowieku” – napisał niegdyś angielski poeta Percy Shelley. Piękne tak postrzegać rolę poezji... Poezja jednak coraz bardziej staje się "dobrem" niszowym, w dobie kultury przemysłowej coraz mniej sięgamy do poezji, więc jakże cennym jest wykorzystanie możliwości kontaktu młodych ludzi z żywym słowem przekazanym bezpośrednio przez samego autora.

W ramach XXI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, która odbywa się co roku pod koniec września, gminę Czchów odwiedzili wyjątkowi goście: Jan Tulik - polski poeta, prozaik i eseista oraz Lam Quang My z Wietnamu (z czchowską młodzieżą spotkał się już w ubiegłym roku, śpiewając swoją poezję) -  poeta, dr nauk fizycznych. Towarzyszyła im w charakterze Muzy Grażyna Gnorowska. Goście uczestniczyli w bardzo ciekawym spotkaniu autorskim w Zespole Szkół w Jurkowie.

Czchowskie wypieki nagrodzone na imprezie etno-folklorystycznej w Iwkowej

red. Joanna Dębiec.

Czchowskie wypieki nagrodzone na imprezie etno-folklorystycznej w IwkowejNiedzielne popołudnie na Iwkowskiej Bacówce można spędzić wyjątkowo, o co postarało się Stowarzyszenie "Na Śliwkowym Szlaku" przygotowując dla gości imprezy etno-folklorystycznej moc smakowych atrakcji. 18 września miał tu miejsce niepowtarzalny piknik śliwkowy - było wspólne smażenie powideł w kotle na ogniu, pokaz wypieku chleba oraz podpłomyków ze śliwami, smakowanie naturalnych wiejskich wyrobów - chleba z tradycyjnym robionym masłem, frykasów śliwkowych, mmmmmm...