Nasi partnerzy

 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • Autokompleks
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Andrzejki z folklorem czyli Grupa śpiewacza KG Czchów i Klub Seniora Nasza Chata - w czchowskiej Leśniczówce - fot.red. Joanna Dębiec
 • Parada Bajkowa na Andrzejkowy czas - ciekawa i kolorowa inicjatywa szkoły specjalnej w Złotej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Roczek przedszkolnego Caritas w Jurkowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Twórcze i inspirujące obchody 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych Polka Niepodległa 2018 - Brzeskie Centrum Biblioteczno-Kulturalne 24 listopada br. - fot.red. Joanna Dębiec
 • Święto Pluszowego Misia - spotkanie najmłodszych i przyszłych Czytelników w czchowskiej Bibliotece - fot.red. J.Dębiec
 • Archiwum

Dni Czchowa i akcja "Kup Książkę dla Biblioteki" za nami...

red. Joanna Dębiec.

Dni Czchowa i akcja Jeszcze na rynku stoi scena, na której cały weekend występowały gwiazdy i gwiazdeczki w ramach jednego z ważniejszych wydarzeń kulturalnych gminy Czchów - Dni Czchowa. Działo się sporo... w sobotę główną gwiazdą wieczoru był zespół Czarno-Czarni, natomiast w niedzielę zespół Loka. Nie można jednak nie wspomnieć o przepięknych wokalnych prezentacjach najmłodszych - laureatów XII Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Majstersztyk", a przede wszystkim koncertu zespołu "Mas" z Magdą Skorupską jako wokalistką w roli głównej. Muszę przyznać, że ta dziewczyna, mieszkanka Czchowa! - zachwyciła w tym roku swoją dojrzałą interpretacją wokalną... brawo! 

Dni Czchowa i akcja Dni Czchowa i akcja O koncertach i atrakcjach dla dzieci, zwiedzaniu, grze miejskiej, stoiskach i promocjach, jeszcze przeczytamy w "Czasie Czchowa", my natomiast przypomnimy tegoroczną akcję Biblioteki "Kup Książkę dla Biblioteki", która od lat jest organizowana w ramach Dni Czchowa, a dokładnie od 15 lat. Akcja polega na tym, ze na specjalnym stoisku Biblioteki można tego dnia zakupić książkę i przekazać ją Bibliotece (zostając opisanym sponsorem danej książki) - książka wzbogaca księgozbiór, z którego wszyscy korzystamy, a my otrzymujemy los z pewną drobną nagrodą i dodatkowo z szansą na nagrodę główną. W tym roku Biblioteka dzięki sponsorom miała możliwość wręczenia 8 głównych, wartościowych nagród, wśród których były: telewizor, tablet, odkurzacz, rower, walizka podróżna, fotel wiklinowy - huśtawka i 2 talony zakupowe na 150 zł. Akcja cieszyła się - jak co roku - ogromnym powodzeniem, a księgozbiór biblioteki wzbogacił się o kolejnych 150 nowych pozycji książkowych.

Echa i wspomnienia...Baszta Jazz Festival '2018... od strony Organizatorów

red. Joanna Dębiec.

Echa i wspomnienia...Baszta Jazz Festival '2018... od strony OrganizatorówEcha i wspomnienia...Baszta Jazz Festival '2018... od strony OrganizatorówEcha i wspomnienia...Baszta Jazz Festival '2018... od strony OrganizatorówXIX Baszta Jazz Festival w Czchowie odbywał się w tym roku 13, 14 i 15 lipca. Był inny niż wszystkie wcześniejsze. Wyjątkowa atmosfera, wiele ciepłych słów, wspomnień i deklaracji o pomocy podkreślało, jak ważny jest Baszta Jazz Festival dla wielu z nas.

Jacek, festiwal i wspomnienia …

Od kilku miesięcy dyrektor Artystyczny Festiwalu - Jacek Mazur pracował nad tegorocznym programem. Pamiętam te wszystkie nasze rozmowy telefoniczne, e-maile, informacje na facebooku. Było ich naprawdę wiele. Jacek program dopinał, pisał do artystów, dzwonił, rozmawiał z nami, przekazywał kontakty i inne ważne informacje. Tej naszej całej pracy przyglądała się, jak zawsze zaangażowana w artystyczne życie Jacka, jego żona Marta. Mieliśmy w niej ogromne wsparcie. Pamiętam rozmowę z Jackiem sprzed trzech lub dwóch tygodni, głos miał pogodny, ciepły, był pełen optymizmu i gdyby nie moja świadomość, że jest chory, rozmawialibyśmy jak dawniej, jak kilka lat temu. Pamiętam, wtedy powiedział do mnie „Elu nie martw się, przyjadę do Czchowa na festiwal i wtedy się zobaczymy...” Gdy już wydawałoby się, że wszystko będzie odpowiednio poukładane – nagła śmierć zburzyła nam naszą piękną mozaikę.

Za nami XIX Baszta Jazz Festival... czyli jazz - miłość i pasja Jacka Mazura, jazz, który nam w Czchowie zostawił

red. Joanna Dębiec.

Za nami XIX Baszta Jazz Festival... czyli jazz - miłość i pasja Jacka Mazura, jazz, który nam w Czchowie zostawiłZa nami XIX Baszta Jazz Festival... czyli jazz - miłość i pasja Jacka Mazura, jazz, który nam w Czchowie zostawiłZa nami XIX Baszta Jazz Festival w Czchowie... Jeszcze nie przebrzmiały dźwięki muzyki jazzowej i niosą się echem po Jeziorze Czchowskim, gdzie ostatniego dnia festiwalu jazz królował nie tylko na plaży, ale i na wodzie (można było posłuchać jazzu podczas rejsu łodziami i gondolą po jeziorze). Każdy dzień Festiwalu był wyjątkowy, inny, piękny, mimo kalejdoskopu pogody, każdy występujący na czchowskiej scenie zespół dedykował jeden ze swoich utworów Jackowi Mazurowi. Wpisywano swoje myśli, wspomnienia, słowa życzliwości refleksji w umieszczonej niedaleko sceny Księdze Pamiątkowej, poświęconej Jego pamięci jako inicjatora i Dyrektora Artystycznego Baszta Jazz Festivalu, Czchowianina, jazzmana, przyjaciela...To był pamiętny Baszta Jazz Festival. Mimo okoliczności koncerty były wspaniałe, fani jazzu - zachwyceni. Na łamach najbliższego Czasu Czchowa szczegółowy artykuł z tego dużego muzycznego wydarzenia.

Organizatorzy zapraszają na XX. Jubileuszowy za rok.

Ci, którzy chcieliby uczestniczyć osobiście w ostatnim pożegnaniu Jacka Mazura - pogrzeb odbędzie się na cmentarzu w Borku Fałęckim w Krakowie 16 lipca br. o godz. 14.00.

Co się dzieje w Czchowie... dziś drugi dzień Baszta Jazz Festivalu!

red. Joanna Dębiec.

Co się dzieje w Czchowie... dziś drugi dzień Baszta Jazz Festivalu!Za nami pierwszy dzień XIX Baszta Jazz Festivalu w Czchowie... Było magicznie, pamiętaliśmy o Jacku ale i On pewnie gdzieś tam, w dedykowanych dla Niego utworach, zadumie, ale i radości fanów, Ich zachwycie jazzem nad Dunajcem - z nami był. W Oranżerii Hotelu Łaziska w Czchowie Zaporze wystąpili: FIVE O'CLOCK ORCHESTRA z Częstochowy, WARSAW DIXIELANDERS oraz STANLEY BRECKENRIDGE TRIO, a na koniec wszyscy muzycy włączyli się we wspólne jam session... Dziś mimo kapryśnej pogody zapraszamy na wspaniały, pełen gwiazd jazzu - wieczór drugiego dnia Festiwalu - tym razem na czchowski rynek!

Warto również obejrzeć zajawki wspomnieniowe o i z Jackiem Mazurem... z różnych edycji Baszta Jazz Festivalu w Czchowie... https://photos.google.com/share/AF1QipMBcMgORegSkxi10OkDPqeLox4hckUj3hpJWdL6hhG9VKUFntAyvPFeOAzHay_4jQ?key=OVdEejFXdGl0MHptandFRnFNVDFWZ29laUk2TlpR

Co usłyszymy i zobaczymy podczas XIX Baszta Jazz Festivalu w Czchowie? Zapraszamy...

red. Joanna Dębiec.

XIX Baszta Jazz Festival w Czchowie – już w najbliższy weekend!!! 13, 14 i 15 lipca 2018 roku serdecznie zapraszamy do Czchowa na trzy wspaniałe dni z muzyką jazzową! Zapewniamy niesamowitą atmosferę oraz relaks w rytmach starego, dobrego jazzu. Podczas  Baszta Jazz Festivalu można spotkać wiele fantastycznych osób, począwszy od znanych i lubianych muzyków, a skończywszy na wybornej publiczności. Czekają tu na Was wspaniałe koncerty i ciekawe wydarzenia artystyczne. Zapraszamy!

W piątek – 13 lipca w Oranżerii Hotelu Łaziska będziemy świadkami niesamowitych trzech projektów. Startujemy o 20:30!

Wystąpią:

- Five O’Clock Orchestra z Częstochowy. Zespół wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach krajowych oraz międzynarodowych, ale przede wszystkim zespół, który potrafi rozkochać w jazzie tradycyjnym publiczność.

- Warsaw Dixielanders z Warszawy. Podczas ich koncertu usłyszymy znane standardy jazzowe oraz przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed i po-wojennego.

- Stanley Breckenridge TRIO. Niesamowity pianista i wokalista jazzowy, od lat współpracujący z czchowskim festiwalem, w tym roku wystąpi w innej odsłonie - w towarzystwie uznanych muzyków jazzowych jako „Stanley Breckenridge TRIO”.

Po koncertach zapraszamy na kolejne „doznania muzyczne”, jakie niesie ze sobą luźna forma jam session.

Sobota festiwalowa niesie ze sobą wiele wspaniałych wydarzeń...

Nieszpory patriotyczne w 100-lecie Niepodległości w Domosławicach

red. Joanna Dębiec.

Nieszpory patriotyczne w 100-lecie Niepodległości w DomosławicachW ostatnią niedzielę 1 lipca w Domosławicach miało miejsce piękne patriotyczno-religine wydarzenie, nieszpory z udziałem gościa specjalnego - bpa Stanisława Salaterskiego, połączone z częścią artystyczną, przygotowaną z okazji obchodów 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Modlitwa za Ojczyznę została połączona z patriotyzmem.

Ks. biskup w homilii podkreślił, że Polska wróciła na mapę świata nie tylko dzięki staraniom dyplomatów i walkom żołnierzy. Ojcami polskiej niepodległości byli nie tylko Piłsudski, Dmowski czy Paderewski, ale do odzyskania wolności w 1918 roku przyczynili się polscy święci, którzy ratowali ludzkiego ducha i wiarę - mówił biskup - jak choćby św. Urszula Ledóchowska, bł. Honorat Koźmiński i św. Brat Albert. Polska nie wróciłaby na mapę świata, gdyby nie jej mieszkańcy.

Akcja "Odjazdowy Bibliotekarz" '2018

red. Joanna Dębiec.

Akcja 4 lipca br. Bibliotekarki w gminie Czchów kontynuowały coroczną ogólnopolską akcję rowerową "Odjazdowy Bibliotekarz", polegającą na połączeniu promocji czytelnictwa z propagowaniem zdrowego trybu życia poprzez ruch, sport i rekreację. W tym roku ze względu na obchody 100-lecia niepodległości Polski wędrówki rowerowe zostały połączone ze zwiedzaniem cmentarzy wojennych w Domosławicach, Tymowej i Czchowie. Tak więc jedna grupa, 10-osobowa, czytelników i czytelniczek z panią bibliotekarką z Jurkowa udała się w kierunku cmentarza w Domosławicach zwiedzając mijane okolice, a druga - 8-osobowa czytelników, w tym 5. dzieci (brawo!) wraz z panią bibliotekarką z Tymowej - na początek wyprawy odwiedziła cmentarz wojenny w Tymowej...

Wakacje, a jeszcze...

red. Joanna Dębiec.

Już mamy wakacje, jednak jeszcze ubiegły tydzień był pełen emocji, związanych z końcem roku szkolnego. Przypomnimy je w fotoreportażu z Publicznego Gimnazjum w Czchowie, które od kilku lat funkcjonowało na II piętrze budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. W związku z likwidacją gimnazjów ostatnie klasy znów przechodzą do szkoły podstawowej 8-klasowej, w Czchowie więc znów będą się uczyć przy ul. Szkolnej. Podsumowania jednak pokazały, że Gimnazjum w Czchowie było wyjątkowo twórczym miejscem, które pozwoliło młodzieży rozwijać się i nabywając wiedzę uczestniczyć w wielu nowatorskich przedsięwzięciach, projektach, poznawać ciekawych ludzi, a nauczycielom realizować się zawodowo. Rok szkolny zakończyły podziękowania, również pod adresem władz samorządowych, których wsparcie pozwoliło realizować ambitne działania szkoły; nauczycieli, rodziców i przede wszystkim młodzieży...

Czerwiec - wydarzenia lokalne i zmiany inwestycyjne

red. Joanna Dębiec.

13 czerwca w sali kina "Baszta" w Czchowie odbyła się sesja Rady Miejskiej, w części uroczystej poświęcona obchodom Dnia Samorządowca z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. O wydarzeniu napiszemy w najbliższym numerze Czasu Czchowa (w kioskach pod koniec czerwca).

***

Czerwiec - wydarzenia lokalne i zmiany inwestycyjneTego samego dnia w kinie "Baszta" odbyła się piękna, charytatywna inicjatywa - przedstawienie zorganizowane już po raz drugi przez uczniów ze wsparciem nauczycieli ZSiP w Złotej, a przede wszystkim dyrekcji p.Bogusławy Jurkiewicz i opiekuna p.Marty Gurgul. Młodzież sama zaangażowała się w stworzenie mądrych, tym razem ze "śliwką", a nawet, żeby było z humorem - ze "śliwą" w tle - scenek rodzajowych, przeplatanych tańcem i śpiewem, w których na pierwszy plan wysuwały się najważniejsze w życiu wartości - serce, odpowiedzialność, obrona słabszych, różnice między dobrem a złem, pomoc innym... Akcja, w której szkoła zdobyła Certyfikat "Śliwkowej Szkoły" była zorganizowana w konkretnym celu - na leczenie i zakup protezy rączki dla małej Ani Gregorczuk i połączona z aukcją własnoręcznie szytych przez młodzież i nauczycieli - poduszek. Aukcję prowadził już tradycyjnie z-ca burmistrza Tadeusz Płachta. Certyfikat Śliwkowej Szkoły na ręce Dyrektor ZSiP w Złotej przekazali wraz z gratulacjami Prezes Zarządu Stowarzyszenia "Na Śliwkowym Szlaku" Katarzyna Jasnos oraz Wiceprezes Jarosław Gurgul. Warto obejrzeć fotoreportaż: https://photos.google.com/share/AF1QipMZ1yd7q7t52_FqHzqclVIcZiwQdilIiLdxlQqGYErncv_9rHPUOXXy4jPB1gXnlg?key=OUJYSk54Q0pZUnJfZDE1NURXdjh3ZUowU1doekZB

***

14. czerwca w Zespole Szkół i Przedszkola w Złotej odbył się finał VI. Powiatowego Konkursu Historycznego „Kazimierz Wielki i jego czasy”. Warto zaznaczyć, że VI edycja była rekordowa, gdyż przystąpiło do niego na tym etapie aż 116 uczniów, a do wcześniejszych, szkolnych eliminacji - aż 268. uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich ze wszystkich gmin powiatu brzeskiego! Szerszy art. z wynikami w rozwinięciu artykułu, zapraszamy też na fotorelację red.: https://photos.google.com/share/AF1QipPIXmZB2vQT4PfKvn0uPXnDHlVKN9ngPoddHdP0Y3wL8hob60WPLQeLkfV0iI2SRA?key=UTROTDROQ0VxTlp1Sk5oMjBGSjlDM1FaMXdWUE9B

***

Warto wspomnieć o wydarzeniu, dzięki któremu dziś do kina "Baszta" w Czchowie zjechało wiele talentów wokalnych z całej gminy - XII Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Majstersztyk". Przesłuchania trwały od godz. 9.00, a do Konkursu zgłosiło się około 50. młodych "artystów".

***

Czerwiec - wydarzenia lokalne i zmiany inwestycyjneA jeszcze dziś na godz. 19.00 zapraszamy na Koncert "Nocą Umówieni" do czchowskiego kina. Będzie można posłuchać autorskiej muzyki do wierszy najwybitniejszych polskich poetów w wykonaniu głownie nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach. Warto.

***

Czerwiec to też miesiąc pełen zmian inwestycyjnych. Na wzgórzu zamkowym w Czchowie oraz na Grodzisku trwają prace budowlane, o których na bieżąco informujemy na łamach Czasu Czchowa - w projekcie: aranżacja wzgórza zamkowego i budowa oferty turystycznej "Na szlaku militarno-historycznym". Ważne - w sezonie turystycznym 2018 wzgórze zamkowe w Czchowie z basztą i wyjściem widokowym - nie będzie czynne! Prace potrwają do późnej jesieni. Już dziś na naszej stronie fotoreportaż redakcyjny z bieżących prac.

***

Pogoda dopisuje, a gmina się zmienia. Trwają prace budowlane na drogach gminnych, wykonywane są oświetlenia uliczne, został wyburzony w rynku budynek po byłej Restauracji "Basztowej", jest pomysł na wykorzystanie tego miejsca w centrum miasteczka. Została też zakończona przebudowa drogi na Równię w Jurkowie - poszerzono i wykonano nową nawierzchnię asfaltową z ponad kilometrowym chodnikiem oraz nowymi wjazdami na posesje. Teraz dojazd do Kąpieliska "Chorwacja" będzie dużo bezpieczniejszy i wygodny. O tych i wielu innych inwestycjach można czytać na bieżąco na łamach "Czasu Czchowa", a fotoreportaże będą pojawiać się na naszej stronie w galerii reportaży.

***

Szerzej o VI. Powiatowym Konkursie Historycznym „Kazimierz Wielki i jego czasy”... 

"Kulturalny" 12 czerwca - czyli literackie i muzyczne talenty w gminie Czchów

red. Joanna Dębiec.

Warto wspomnieć o kilku ostatnich wydarzeniach, o których jednak szerzej napiszemy na łamach "Czasu Czchowa", który ukaże się pod koniec czerwca.

12 czerwca był bogaty w wydarzenia kulturalne. Otóż w popołudniowych godzinach w Alpaca Beach w "Jaśkowym Sadzie" w Czchowie, czyli u byłej dziennikarki telewizyjnej Ewy Godlewskiej-Jeneralskiej, spotkali się organizatorzy, pomysłodawcy oraz uczestnicy drugiej już edycji Gminnego Konkursu na Felieton "O Złote Pióro". Zostały wręczone nagrody i wydania książkowe zbiorów felietonów - zdradzę tylko, że Złote Pióro w tym roku zdobyła Józefa Marecik, gratulujemy wszystkim, zarówno nagrodzonym, wyróżnionym, jak i tym, którzy wzięli udział w Konkursie.